Březen 2016

Téma týdne - "Slepota"

29. března 2016 v 19:12 | Leník |  Téma týdne
Toto téma se dá psát z mnoha pohledů. Já napíši o lhostejnosti okolí (úvaha, kterou jsem nedávno psala ve škole), myslím, že je to také slepota...

Lhostejnost okolí (úvaha)

Zamysleme se nad lhostejností okolí.
Mnoho lidí je lhostejných. Například při krizové situaci, nehodě, zločinu apod. Bojí se, aby nezmatkovali, neztrapnili se před ostatními např. zbrklým chováním, němeli z toho osobní problémy...
Ale musíme si uvědomit, že jde vlastně o život! Vciťme se do té osoby. Každý sekunda jí může pomoci, zachránit život, nemít následky...
Staly se i případy, že někdo zavolal pomoc, ale potom utekl. Chtěl zůstat v anonymitě. Aby se mu třeba ostatní hlupáci nesmáli. Neměl z toho osobní problémy, když bude chodit k výslechu.
Je velká pravděpodobnost, že se nám nějaká situace stane. Také bychom nebyli rádi, kdyby všichni dělali, že nás nevidí.
Nehoda se mi stala o letních prázdninách, když jsem jela na kole z městského kopce. Přede mnou auto prudce zabrzdilo. Já jsem to nečekala a "přelétla" přes řidítka. Lidi nebyli lhostejní (i když jsem se v tu chvíli cítila strašně trapně) a ptali se mne, jestli jsem v pořádku.
Také bych při nehodě pomohla, určitě bych byla nervózní, ale pomohla bych, jak by bylo v mých silách.
Taková situace se někdy může stát i vám, a určitě budete vděční, když vám někdo pomůže.
_______________________________________________________________________________________________________________
Budu ráda za váš názor!
PS. Bohužel mi nejdou přidat odstavce.

Veselé Velikonoce!

26. března 2016 v 21:14 | Leník |  Z mého života

Přeji vám veselé Velikonoce :)!


Co mě čeká?

15. března 2016 v 14:19 | Leník |  Z mého života
Ahoj,
ve čtvrtek půjdu na zkušební přijímačky. Tak jsem zvědavá... O prázdninách jsem se učila, procházela staré sešity, počítala příklady. Češtiny se nebojím, ale matiky trochu jo :/.

Přihlášky už musí být do dneška odeslané. Já už je mám posladné týden. A kam že jsem si je dávala? Na gympl - je ve stejé budově jako "naše" ZŠ :). A druhou na ekonomické lyceum.
Přijímačky budu mít 19.4. (na gympl) a 25.4. (na EL). Tak mi držte prosím palce :).
Kdy máte vy - deváťáci - přijímačky :)?


Jak se připravujete na Velikonoce? My už máme na jívě vajíčka. Včera bylo krásně, tak jsme vzaly Karličku (náš králík) ven a fotily jsme :). Karlička pózovala :).

Když jsme se ráno probudili. Byl venku sníh! Takže pěkné, když je na vajíčkách na jívě sníh :D :). Ale už 90% roztálo.
Pamatujete si na Velikonoce myslím v roce 2013? To byl na Velikonoce sníh :D :). To jsme posílali jako velikonoční přání zašněženou krajinu - tak přesně to venku vypadalo :).

Kolik k vám chodí koledníků? A čím nejhorším vás hodují?
K nám chodí příbuzní a chodí s jalovcem, to je opravdu strašné a bolí to jak čert

Mějte se krásně!
Leník

Mé oblíbené knížky

12. března 2016 v 15:33 | Leník |  Z mého života
Ahoj, určitě většina z vás ví, že hodně čtu a baví mě to :).

Už skoro dva roky si píšu Čtenářský deník, kde mám všechny knížky zapsané + jejich obsah, které jsem přečetla :-). Myslím, že to není špatný nápad, podívat se potom na to, jaké a kolik jste přečetli knížek ;-). Už popisuji druhý sešit.


Prosím, žádné nadávky ohledně toho, co čtu. Čtu hlavně o 2. světové válce, o 20. století, ale samozřejmě si přečtu i nějaký ten románek na oddychnutí, aby to nebylo jen samé pesimistické čtení.
Jsem ráda, za všechny knížky, které jsem měla možnost přečíst, každá mi něco dala :-).
Nebude to popořadě on nejlepší po "nejhorší", bude to od těch, které jsem přečetla cca před rokem a půl až po současnost.

  • Smrt krásných srnců, Kapři pro Wehrmacht - Otta Pavel
Určitě mnoho z vás četlo tyto známé knížky od Otty Pavla. Měli jsme je jako povinnou četbu a jsem za to ráda. Dojemné a smutné knížky o 2. sv. válce.

  • V šedých tónech - Ruta Sepetysová
Nejlepší knížka, kterou jsem kdy četla! A myslím, že bude dlouho na 1. místě. Knížka je o talentované, patnáctileté Lině, kterou spolu se svou matkou a mladším bratrem odvezou na Sibiř. Jejich tatínek se toho dne nevrátí z práce a proto Lina kreslí ve vlacích své obrázky, aby ji tatínek našel. Nakonec ho najdou ve vlaku s muži. Ale to bylo jejich poslední setkání... Na Sibiři je vše kruté, zimy, práce, bití.... Liny maminka umírá, ale Lina přežije... Určitě tuto knihu vřele doporučuji. Je hodně smutná, dojemná, k zamyšlení...

  • Divá Bára, Karla - Božena Němcová
Klasické čtení, které jsme měli za povinnou četbu. Taky moc pěkné povídky, hezky se to četlo :). Jsem asi divná, 90% třídy nesnáší čtenářské deníky, ale mě to baví a vždy ho nejdříve odevzdám :D, cca za měsíc po zadání.

  • Nicholas Winton a zachráněná generace - Věra Gissingová, Mariel Emanuelová
Nádherná knížka o Nicholasu Wintonovi a jeho transportech do Anglie.

  • Není-li to nemožné - Barbara Wintonová
Splnil se mi sen! Hodně se zajímám o 20. století a moc jsem si přála tuto knihu. Dostala jsem ji k narozeninám, byl to ten nejlepší dárek!! Kniha je o celém životě Nicholase Wintona, který sepisuje jeho dcera Barbara. Vřele doporuji!

  • Kate, budoucí královna - Katie Nichollová
Také mám moc ráda královskou rodinu, hlavně Kate. Takže jsem byla moc ráda, když jsem objevila tuto knihu. Je o Katiném životě, jak poznávala Williama až po narození prince George. Myslím, že to je druhá nejlepší knížka :), opravdu skvělá!

  • Dvorní šašci - Viktor Fischl
Tato kniha vypráví o životě spisovatele, který před válkou pracoval jako soudce. Dostal se do koncentračního tábora, kde spolu se třemi muži bavili návštěvníky přísného velitele tábora. Říkali si dvorní šašci. Po válce se usadil v Jeruzalémě, kde potkal jednoho z šašků, bádali nad tím, kde může být další šašek. Konec vám nebudu říkat... Je to hodně smutná knížka, ale zajímavá a poučná..

  • ŠOA - Claude Lanzmann
Tato kniha je brána jako rozhovor. Spisovatel se ptá lidí, kteří přežili koncentrační tábor na svoje zážitky, vzpomínky...

  • Já jsem Malála - Skutečný příběh dívky, která bojovala za vzdělání a změnila svět - Malála Júsufzajová s Patricií McCormickovou
Určitě jste o Malále slyšeli. Jak ji postřelili do hlavy za to, že chtěla, aby v Pákistánu mohli chodit do školy a stála si za svým názorem. Měla velmi těžký úraz, museli ji transportovat až do Anglie. Ale svůj boj vyhrála a v roce 2014 jako vůbec nejmladší člověk v historii dostala Nobelovu cenu za mír. Její poslání tím však teprve začíná... Nádherná knížka, doporučuji!!

  • Na západní frontě klid - Erich Maria Remarque
Hodně známá knížka o 1. světové válce. Kniha je o mladíkovi, který musel místo do školy do války. Spisovatel popisuje svůj život na frontě, ale hlavního hrdinu pojmenoval Pavel. Přídatek je pouze na konci, že Pavel umře... Nevím ale, jestli postavy, které popisoval, jsou opravdové - jména. Je to smutná, zajímavá kniha.

_______________________________________________________________________________________________________________
Doufám, že se vám mé shrnutí líbilo a nějakou knihu si třeba přečtete :). Jestli máte také nějakou knihu, která se vám moc líbila a chtěli byste mi ji doporučit, budu ráda.
Toto je pouze velmi úzký výběr knih, které jsem za ty skoro dva roky přečetla. V denících už jich mám zapsaných přes sto :).

Jarní prázdniny

8. března 2016 v 18:29 | Leník |  Z mého života
Ahoj!
Máme jako poslední jarní prázdniny. Jsem moc ráda, že je trošku "klidu", ale co se stalo? Jsem nemocná :(.. Což mě vážně ŠTVE! Těšila jsem se, že budu fotit modely. Dnes krásně svítilo při západu slunce, tak jsem se rozhodla, že vezmu dva moldy (Dela a Fely) a šla na chvilku fotit. Samozřejmě - zákon schválnosti a slunce za chvilku zapadlo, ale i tak jsou fotky. Jsou méně kvalitní, což mě mrzí :(. TADY odkaz.
Doufám, že se brzy vyležím a tento týden ještě něco vyfotím :).
Jinak hraji na klavír, budu se učit a těším se, až půjdu znovu na koně! Vyležet se!!!! :D
A jak vy užíváte týden?
Přikládám sem starší západovou fotku (snad už taky někdy nebyla :D).

Všechno možné

3. března 2016 v 19:40 | Leník |  Z mého života
Ahoj, tenhle článek bude spíše shrnující :).
Jak jste si užili den navíc :) (29.2.) ? Já suprově! Byla jsem na tenise a bylo to super :3. Těším se na další ;). TADY je video :), ještě jedno je na mém FB.


Jinak zítra jdu na koně :), už dlouho tady nebyly nějaké fotky od koní, co?? Tak pár přidám ;).


Dnes začalo MS v Biatlonu v Norském Oslo, díváte se :)? Já ano ;)
Toto byl sice kratší článek, ale byly tady fotky :). Mějte se pěkně! My budeme mít příští týden jako poslední v ČR jarní prázdniny :), tak se těším, budu na koních, fotit modely, ale i se učit, protože za dveřmi jsou přijímačky :(... Kam se hlásíte vy - deváťáci :)?